[Unicode]  Kas tai yra Unikodas? Home | Site Map | Search
 

Kas tai yra Unikodas?

Unikodas priskiria unikalų skaičių kiekvienam simboliui,
nepriklausomai nuo platformos,
nepriklausomai nuo programos,
nepriklausomai nuo kalbos.

Kompiuteriai iš principo gali naudoti tik skaičius. Norint išsaugoti raides ir kitus simbolius atmintyje, kiekvienam simboliui priskiriamas atitinkamas skaičius. Prieš atsirandant Unikòdui („Unicode“) buvo šimtai skirtingų kodavimo sistemų šių skaičių priskyrimui. Nei viena šių kodavimo sistemų neturėjo pakankamai simbolių: pavyzdžiui, vien tik Europos Sąjungai reiktų kelių skirtingų kodavimų, norint aprėpti visas jos kalbas. Netgi vienai kalbai, kaip anglų, neužteko vieno kodavimo, norint sutalpinti visas plačiai vartojamas raides, skyrybos ženklus ir techninius simbolius.

Šios kodavimo sistemos taip pat konfliktuoja viena su kita. Tai yra, du kodavimai gali naudoti tą patį skaičių dviems skirtingiems simboliams, arba naudoti skirtingus skaičius tam pačiam simboliui. Bet koks kompiuteris (ypač serveris) turi palaikyti daug skirtingų kodavimų; ir vis dėlto visada išlieka duomenų iškraipymo rizika perduodant duomenis tarp skirtingų platformų ar skirtingų kodavimų.

Unikodas viską keičia!

Unikodas priskiria unikalų skaičių kiekvienam simboliui, nepriklausomai nuo platformos, nepriklausomai nuo programos, nepriklausomai nuo kalbos. Industrijos lyderiai, tokie kaip Apple, HP, IBM, JustSystem, Microsoft, Oracle, SAP, Sun, Sybase, Unisys ir daugelis kitų nusprendė naudoti Unicode Standartą. Unikodas yra tokių modernių standartų, kaip XML, Java, ECMAScript (JavaScript), LDAP, CORBA 3.0, WML ir t.t. reikalavimas, ir taip pat yra oficialus ISO/IEC 10646 įgyvendinimo būdas. Jį palaiko daugelis operacinių sistemų, visos modernios tinklo naršyklės ir daugelis kitų produktų. Unicode Standarto pasirodymas ir jį palaikančios programinės įrangos atsiradimas yra viena iš reikšmingiausių dabartinės globalios programinės įrangos technologijos tendencijų.

Unikodo įdiegimas kliento-serverio tipo ar kelių sluoknių taikomosiose programose ir tinklalapiuose žymiai sumažina savikainą, palyginus su senais kodavimais. Unikodas suteikia galimybę vieną programinį produktą pateikti kelioms platformoms, šalims bei kalboms be perdarymo iš naujo. Jis leidžia perduoti duomenis per daugelį skirtingų sistemų išvengiant duomenų iškraipymo.

Apie Unikodo Konsorciumą

Unikodo Konsorciumas yra nesiekianti pelno organizacija, įsteigta kurti, plėsti ir skatinti Unicode Standarto naudojimą. Unicode Standartas apibėžia teksto pateikimą modernioje programinėje įrangoje bei standartuose. Konsorciumo nariai atstovauja platų kompiuterių bei infomacijos apdorojimo industrijos korporacijų bei organizacijų spektrą. Konsorciumas išsilaiko tik iš nario mokesčių. Narystė Unikodo Konsorciume yra prieinama organizacijoms bei atskiriems asmenims iš viso pasaulio, palaikantiems Unicode Standartą ir norintiems prisidėti prie jo plėtimo bei įgyvendinimo.

Daugiau informacijos galite rasti Specialių terminų žodyne, Techninėje įžangoje ir Naudinguose šaltiniuose.

Lithuanian translation by Ričardas Čepas