[یونی‌کُد]   یونی‌کُد چیست؟ Home | Site Map | Search
 

یونی‌کُد چیست؟

یونی‌کد به هر نویسه یک اعداد یکتا اختصاص می‌دهد،
مستقل از محیط،
مستقل از برنامه،
و مستقل از زبان.

اصولاً کامپیوترها فقط با عددها کار می‌کنند و حروف و نویسه‌های دیگر را با تخصیص عددی به هر یک از آنها ذخیره می‌کنند. تا قبل از اختراع یونی‌کد، صدها سیستم کُدگذاری مختلف برای تخصیص این اعداد وجود داشت. نویسه‌های هیچ کُدگذاری‌ای به‌تنهایی کافی نبود: مثلاً اتحادیهٔ اروپا به چندین کُدگذاری مختلف برای در بر گرفته شدن همهٔ زبان‌هایش نیاز داشت. حتی برای زبانی مثل انگلیسی نیز هیچ کُدگذاری‌ای به‌تنهایی برای همهٔ حروف، علایم نقطه‌گذاری، و نمادهای فنی متداول کافی نبود.

این سیستم‌های کدگذاری با هم تعارض نیز داشتند. یعنی دو کُدگذاری مختلف ممکن بود از اعداد یکسانی برای دو نویسهٔ مختلف، یا از اعداد مختلفی برای نویسه‌های یکسان استفاده کنند. با وجود این که هر کامپیوتری (بالاخص کارگزارهای شبکه) لازم است از کُدگذاری‌های مختلف و متعددی پشتیبانی کند، هرگاه داده‌ها از کُدگذاری‌ها یا محیط‌های مختلف عبور کنند، در معرض خطر تحریف قرار می‌گیرند.

یونی‌کد دارد این وضع را تغییر می‌دهد!

یونی‌کد به هر نویسه یک عدد یکتا اختصاص می‌دهد، مستقل از محیط، مستقل از برنامه، و مستقل از زبان. استاندارد یونی‌کد را پیشتازان صنعت کامپیوتر، از قبیل شرکت‌هایی چون آی‌بی‌ام، اَپل، اچ‌پی، اورکل، جاست‌سیستم، سان، سای‌بیْس، مایکروسافت، یونی‌سیس، SAP و بسیاری شرکت‌های دیگر پذیرفته‌اند. استانداردهایی چون XML، جاوا، اکمااسکریپت (جاوااسکریپت)، LDAP،‏ Corba 3.0،‏ ‏WML، و غیره، یونی‌کد را ملزم می‌دانند و روش رسمی پیاده‌سازی استاندارد ISO/IEC 10646 نیز یونی‌کد است. یونی‌کد در بسیاری از سیستم‌عامل‌ها، همهٔ مرورگرهای امروزی، و بسیاری از محصولات دیگر پشتیبانی می‌شود. پیدایش استاندارد یونی‌کد، و در دسترس بودن ابزارهایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، از چشمگیرترین روندهای جدید در صحنهٔ جهانی فناوری‌های نرم‌افزاری بوده است.

گنجاندن یونی‌کد در وب‌گاه‌ها و برنامه‌های کاربردی کارخواه‐کارساز یا چندلایه‌ای، در مقایسه با استفاده از مجموعه‌نویسه‌های قدیمی، می‌تواند باعث کاهش قابل ملاحظهٔ هزینه‌ها شود. یونی‌کد این امکان را فراهم می‌کند که یک محصول نرم‌افزاری واحد یا یا یک وب‌گاه واحد بتواند بدون نیاز به طراحی و مهندسی مجدد، در محیط‌ها، زبان‌ها، و کشورهای متعددی کار کند. یونی‌کد به داده‌ها نیز امکان می‌دهد که بدون تحریف از سیستم‌های مختلف عبور داده شوند.

دربارهٔ کنسرسیوم یونی‌کد

کنسرسیوم یونی‌کد سازمان غیرانتفاعی‌ای است که برای بهبود، گسترش، و ترویج استفاده از استاندارد یونی‌کد تأسیس شده است، استانداردی که شیوهٔ بازنمایی متون را در محصولات نرم‌افزاری و استانداردهای امروزی مشخص می‌کند. اعضای این کنسرسیوم طیف گسترده‌ای را از شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در صنعت پردازش اطلاعات، در بر می‌گیرند. پشتیبانی مالی این کنسرسیوم صرفاً از طریق حق عضویت اعضا است. عضویت در کنسرسیوم یونی‌کد برای سازمان‌ها و افراد هر جای دنیا که استاندارد یونی‌کد را پشتیبانی کنند و بخواهند در گسترش و پیاده‌سازی آن کمک کنند، آزاد است.

برای اطلاعات بیشتر، مراجعه کنید به واژه‌نامه، معرفی فنی و منابع مفید.

ترجمهٔ فارسی از روزبه پورنادر

Persian translation by Roozbeh Pournader